CONCURSURILE SMART!
ACASA arrow TABARA SMART arrow PROGRAMUL TABEREI
PROGRAMUL TABEREI SMART PDF Imprimare E-mail

PROGRAMUL TABERELOR 

LUNI

 

8.00-12.30       Program organizatoric – sosirea, repartitia camerelor si acomodarea participantilor

12.30-13.00     Pregatirea pentru servitul mesei

13.00-14.00     Pranzul

14.00-15.00     Program de odihna - Program de voie

 15.00-18.30     “Spargerea Ghetii”: ma prezint, te prezinti - prezentarile participantilor si a indrumatorilor

- programul include un joc de prezentare a numelui fiecarui participant

“Regulile de viata ale Taberei“ : stabilirea de comun acord a Regulamentului Taberei

- stabilirea unor reguli de catre colegii de camera ( de comun acord )

- se va desemna Sanitarul Taberei ( de comun acord ) si se va face instructajul

- se va demara concursul cu premii „cea mai curata camera pe intrega perioada a Taberei 

- se va demara concursul cu premii „cel mai ordonat participant al Taberei”

programul poate fi desfasurat in aer liber, in functie de conditiile atmosferice

 

18.30-19.00     Pregatirea pentru servitul mesei

19.00-20.00     Cina

 

20.00-21.30     “Sa ne cunoastem mai bine : program de discutii in scopul socializarii si a cunoasterii partenerilor de Tabara

                        - se pot spune povestioare de genul : cea mai hazlie intamplare traita de mine”

programul poate fi desfasurat in aer liber, in functie de conditiile atmosferice

 

21.30-22.00     Efectuarea programului de seara : igiena personala si pregatirea pentru stingere

22.00               Stingerea

 

 

MARTI

 

8.30                 Desteptarea

8.30-9.00         Efectuarea programului de dimineata :inviorarea, igiena personala si pregatirea pentru masa

9.00-9.30         Micul Dejun

 

9.30-9.40         Prezentarea activitatilor zilei si pregatirea pentru acestea

9.40-12.30       „Cunoasterea imprejurimilor”- excursie in statiune ce va cuprinde un popas:

- se va desfasura un schimb de experienta artistica "Invata-ne un joc....invata-ne un cantec"

 

13.00-13.30     Pregatirea pentru servitul mesei

13.30-14.30     Pranzul

14.30-15.30     Program de odihna - Program de voie

 

15.30-16.30     Pregatirea pentru “Parada Modei”

16.30-18.30     “Parada Modei”: colectia Vara  Bran 2011                        - concurs de inspiratie si improvizatie artistica in domeniul vestimentar

                        - in cadrul programului se vor prezenta recomandarile cu privire la vestimentatia in Tabara.

                        - programul are caracter distractiv si umoristic

Programul poate fi desfasurat in aer liber, in functie de conditiile atmosferice

 

18.30-19.00     Pregatirea pentru servitul mesei

19.00-20.00     Cina

 

20.00-21.30     “Cel mai bun povestitor” : intrecerea istetilor povestitori

 

21.30-22.00     Efectuarea programului de seara : igiena personala si pregatirea pentru stingere

22.00               Stingerea

 

 

MIERCURI

 

8.30                 Desteptarea

8.30-9.00         Efectuarea programului de dimineata : inviorarea, igiena personala si pregatirea pentru masa

9.00-9.30         Micul Dejun

 

9.30-9.40         Prezentarea activitatilor zilei si pregatirea pentru acestea

9.40-13.00       Program de drumetii „Vizitarea Castelului Bran” 3 km (deplasare pe jos)

- popas in statiunea Bran, se vor desfasura activitati sportive, se asigura baza materiala:

barmintoon, mingi volei, mingi fotbal, coarde, rachete tenis de camp, sah

 

13.00-13.30     Pregatirea pentru servitul mesei

13.30-14.30     Pranzul

14.30-15.30     Program de odihna - Program de voie

 

15.30-17.00     “Istetii Istetilor”: Concurs de perspicacitate si cultura generala

                        - divizia stiati ca....” expunerea celor mai interesante curiozitati din toate domeniile

                        - divizia micul matematician” etalarea aptitudinilor micilor matematicieni

17.00-18.30     Pregatirea pentru Carnaval

Programul cuprinde pregatirea mastilor si a costumelor, invatarea / repetarea unor roluri sau a discursului de prezentare a personajului intruchipat

 

18.30-19.00     Pregatirea pentru servitul mesei

19.00-20.00     Cina

 

20.00-21.30     “Carnavalul SMART”: Bal Mascat organizat prin amabilitatea Contelui Dracula din Bran

                        - programul are caracter distractiv si umoristic

 

21.30-22.00     Efectuarea programului de seara : igiena personala si pregatirea pentru stingere

22.00               Stingerea

           

 

JOI

 

8.30                 Desteptarea

8.30-9.00         Efectuarea programului de dimineata : igiena personala si pregatirea pentru masa

9.00-9.30         Micul Dejun

 

9.30-9.40         Prezentarea activitatilor zilei si pregatirea pentru acestea

9.40-13.00       Program de drumetii „Excursie  Dealul Crucii Moeciu” 4 km (deplasare pe jos)

- se vor desfasura activitati sportive, se asigura baza materiala:

barmintoon, mingi volei, mingi fotbal, coarde, rachete tenis de camp, sah

Programul “Mens sana in corpore sano"

- program de intreceri sportive tip stafeta

 

13.00-13.30     Pregatirea pentru servitul mesei

13.30-14.30     Pranzul

14.30-15.30     Program de odihna - Program de voie

 

15.30-18.30     “Istetii Istetilor”: Concursuri de Sah, Rummy, Catan ( initiere Catan )

                        - Traditionalul Campionat de Sah “Micul Gasparov” cu acordare de premii

- Concurs Catan “Cel mai bun incepator” cu acordare de premii

 

18.30-19.00     Pregatirea pentru servitul mesei

19.00-20.00     Cina

 

20.00-21.30     “Program de Dans”: “In ritmul pasilor de dans”

                        - discoteca, karaoke, parodie

                        - programul are caracter distractiv si umoristic

 

21.30-22.00     Efectuarea programului de seara : igiena personala si pregatirea pentru stingere

22.00               Stingerea

 

 

VINERI

 

8.00                 Desteptarea

8.00-8.30         Efectuarea programului de dimineata : igiena personala si pregatirea pentru masa

8.30-9.00         Micul Dejun

 

9.00-9.10         Prezentarea activitatilor zilei si pregatirea pentru acestea

9.10-12.30       Program de drumetii

„Excursie  Pestera Dambovicioarei – Cheile Dambovicioarei”

20 km (deplasare cu autocarul)

                        - popas la Ferma de struti Sirnea

 

12.30-13.00     Pregatirea pentru servitul mesei

13.00-14.00     Pranzul

14.00-15.00     Program de odihna - Program de voie

 

15.00-18.30     „Program in aer liber in cadrul Pensiunii si imprejurimi

-  se vor desfasura activitati sportive, se asigura baza materiala:

barmintoon, mingi volei, mingi fotbal, coarde, rachete tenis de camp, sah

Programul “Mens sana in corpore sano"

- program de intreceri sportive tip stafeta

- se va desfasura un schimb de experienta artistica "Invata-ne un joc....invata-ne un cantec"

 

18.30-19.00     Pregatirea pentru servitul mesei

19.00-20.00     Cina

 

20.00-21.30     “Cel mai bun povestitor” : intrecerea istetilor povestitori

 

21.30-22.00     Efectuarea programului de seara : igiena personala si pregatirea pentru stingere

22.00               Stingerea

 

 

SAMBATA

 

8.30                 Desteptarea

8.30-9.00         Efectuarea programului de dimineata : igiena personala si pregatirea pentru masa

9.00-9.30         Micul Dejun

 

9.30-9.40         Prezentarea activitatilor zilei si pregatirea pentru acestea

9.40-13.00       Program de drumetii „In poenita de la Bran” 3 km (deplasare pe jos)

- popas in poenita de la Bran, se vor desfasura activitati sportive, se asigura baza materiala:

barmintoon, mingi volei, mingi fotbal, coarde, rachete tenis de camp, sah

 

13.00-13.30     Pregatirea pentru servitul mesei

13.30-14.30     Pranzul

14.30-15.30     Program de odihna - Program de voie

 

15.30-17.30     „Mi-a placut in Tabara !!!

                        Programul include schimbul de impresii referitoare la Tabara SMART

                        - Vizionarea filmuletelor si a fotografiilor din timpul Taberei

                        - Retrairea evenimentelor importante din timpul Taberei

                        - Schimbul de adrese, numere de telefon, adrese de e-mail

                        - Desemnarea castigatorilor:

„cea mai curata camera pe intrega perioada a Taberei”  

„cel mai ordonat participant al Taberei”

 

17.30-18.30     Efectuarea bagajelor

 

18.30-19.00     Pregatirea pentru servitul mesei

19.00-20.00     Cina

 

20.00-21.30     “La revedere Tabara draga !!!” In jurul focului de Tabara

                        Programul include momente artistice si de voie buna in jurul focului de Tabara

 

21.30-22.00     Efectuarea programului de seara : igiena personala si pregatirea pentru stingere

22.00               Stingerea

 

 

DUMINICA

 

7.00                 Desteptarea

7.00-7.30         Efectuarea programului de dimineata : igiena personala si pregatirea pentru masa

7.30-8.00         Micul Dejun

 

8.00-12.00       Actiuni legate de imbarcare si parasire a Taberei.

  

Programul se poate modifica in functie de conditiile atmosferice si de particularitatile fiecarei Tabere.

Programul nu are caracter obligatoriu pentru toti participantii. In cazul exceptiilor se vor aplica strategii de integrare si adaptare stabilite de catre organizatori in functie de situatie si in baza experientei solide in acest sens.

 

Programul Taberelor SMART este propietatea SMART

Orice reproducere a acestuia poate fi realizata doar in scopul informarii potentialilor participantia ai Taberelor SMART.

Aplicarea acestui program in forma prezentata in scopuri comerciale sau publicitare de catre terte persoane se poate realiza doar cu acordul scris al SMART

 
< Precedent   Urmator >
© 2017 Concursurile SMART